PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4823}

Czy pamiętasz Dolly Bell?

Sjecas li se, Dolly Bell
7,2 982
oceny
7,2 10 1 982
7,0 3
oceny krytyków
Czy pamiętasz Dolly Bell
powrót do forum filmu Czy pamiętasz Dolly Bell?

Cudo!

ocenił(a) film na 9

Przez takie filmy, jak „Obieciaj mi!” Emira Kusturicę nie chcę znać. Za
takie, jak „Underground”, „Czas Cyganów”, czy „Czy pamiętasz Dolly Bell?
” kocham go.

To czyste, proste kino. Z takim swojskim słowiańskim klimatem,
odpowiednią dawką humoru i smutku, którego w filmie jest tyle, co w
życiu. Wszystko, co opowiada Emir przekonuje. Jest bardzo życiowe i
prawdziwe. Nie tylko sama historia chłopca wkraczającego w dorosłość,
nie losy, historia Jugosławii, która jak zwykle rozgrywa się w tle, ale
same zwyczaje, zachowania ludzkie – uwiecznić to jest prawdziwą sztuką.

Świetne motywy takie, jak ten z rowerem, gołębiami, czy zapisywaniem
przebiegu rodzinnych spotkań. To zdanie do znudzenia codziennie
powtarzane jak modlitwa w chwilach trudnych i przełomowych – „Every day
in every way, I'm getting a little better” – jak to przetłumaczył na
język anglikański autor napisów.

Takie filmy się kocha od pierwszych minut. Od pierwszych nut
jugosłowiańskiej muzyki biesiadnej, od pierwszego ujęcia mężczyzn
śmiejących się i popijających wódkę, od chwil, gdy dzieci częstują małpę
papierosem.


Luźne skojarzenia: Kusturica jest jedyny w swoim rodzaju, nie do
podrobienia.


9 /10
i trafia do ulubionych

ocenił(a) film na 9
KYRTAPS

Trzeba dodać to, że w tym filmie czuć słowiańską kulturę. Wydaje mi się, że ukazana szczerość jest nawet bardzo bliska Polakom. Poza tym świetne poczucie humoru. To wszystko sprawia, że ten film powinien być pozycją obowiązkową.

ocenił(a) film na 9
cave8

SPOILERY!!!

Wg mnie to przede wszystkim niesamowicie smutny film. To znamienne urwanie watku po sekwencji w hotelowym pokoju i płynne przejście do tego jak Dino opowiada rodzinie swoją wersje wydarzeń wywołuje niesamowity efekt.

Do tego świetny film technicznie (choć to jeszcze nie ten klimat co np w Czasie cyganów, ale z drugiej strony stylistyka inna, realistyczna wiec wymuszająca inne rozwiązania techniczne).

Ciekawe zestawienie dialektyzmu(Marks w wersji ojca Dina) i idealizmu (autosugestia). Co w końcu zwycięża? Z jednej strony ojciec na łożu śmierci - w zasadzie pierwszy raz - nie zniecheca syna do jego teorii o hipnozie, z drugiej cały idealizm zostaje, na przykładzie losów Dolly Bell, mocno nadszarpięty. Dino przegrywa, ale jednak - z każdym dniem wciąż staje się lepszy. Bogatszy w nowe doświadczenia. Być może, mimo wszystko, wciąż będzie wierzył w przewagę idei nad materią.

Poza tym film - jak chyba wszystkie dzieła Kusturicy - świetnie oddaje klimat i nastrój czasu i miejsca w którym się dzieje akcja. Sekwencja imprezy u wujostwa Dina jest tego najlepszym przykładem.

Świetny debiut genialnego reżysera. Niektóre filmy Emira widziałem naprawdę dawno, ale Dolly Bell plasuje się w moim rakingu chyba na 3. miejscu, po Underground i Czasie Cyganów.

ocenił(a) film na 9
szczawik151

Chodziło oczywiście o dialektykę, nie dialektyzm. Nie mogłem poprawić, przez idiotyczny brak możliwości edycji postów po kilku minutach.

ocenił(a) film na 8
KYRTAPS

a co ty chcesz od Obiecaj mi? Świetne odbicie od marnego Życie jest cudem.

soglif3

Och, litości! "Zavet" to całkowita klapa! Raczej bardzo bolesne i rozczarowujące odbicie od rewelacyjnych filmów "Czarny kot, biały kot", "Czas cyganów" i "Underground". "Życie jest cudem" to przyzwoite kino, chociaż bez polotu. A "Zavet" obiecywał dużo... a wypadł fatalnie.

soglif3

A co Wy oboje chcecie od "Życie jest cudem" i "Obiecaj mi"? Przecież to świetne filmy

ocenił(a) film na 10
KYRTAPS

Słowiański jak słowiański, bohaterowie są muzułmanami ;) Film REWELACYJNY jak dla mnie dwa główne wątki to komunizm, a drugi seks, moim zdaniem bardzo odważnie pokazany. Zastanawiam się na ile Kusturica był/jest komunistą, o ile film mówi o polityce z humorem, to jest to ważny temat i wydaje mi się że pokazany jednak z sympatią.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones